Konzultant projektu Rostlinně, ale taky fitness trenér, poradce pro výživu a lektor, který pomáhá lidem zamilovat se do pohybu a rostlinné kuchyně. Libor Pozníček poodkrývá důvody svého nadšení pro rostlinnou stravu, ale i to, co bude posuzovat při hodnocení jako porotce akce Taste Fake Milk.
Co vás přivedlo k rostlinné stravě a v čem jako výživový poradce vnímáte její přednosti?
K rostlinnému jídelníčku mě osobně přivedlo uvědomění, že rozdíl mezi našimi psy doma a prasaty nebo krávami, které jíme, je kulturní konstrukt. Ve druhé fázi jsem si potřeboval být jistý tím, že mi nebude nic chybět v nutričním smyslu slova. Moje cesta k plně rostlinnému jídelníčku tak vedla přes flexitariánství a vegetariánství. Postupným redukováním živočišných produktů jsem zjistil, že mi maximálně vyhovuje jejich úplné vyřazení. Výhod je celá řada a často souvisejí s obecnými doporučeními zdravotních a výživových institucí. Namátkou např. obsahují zpravidla méně nasycených tuků, jíte mnohem více ovoce a zeleniny, konzumujete větší množství luštěnin jakožto “potravin dlouhověkosti” a celkově rostlinná strava obsahuje zpravidla méně kalorií, takže lidé na čistě rostlinném jídelníčku mají podle studií nejnižší BMI. Je ale fér a potřeba říct, že jíst rostlinně neznamená automaticky zdravě.
Kromě výživového poradenství děláte i fitness trenéra a také pracujete v iniciativě Rostlinně. Můžete nám říct jaké jsou horké novinky/ problémy/ trendy, kterými se v Rostlinně aktuálně zabýváte?
Máme za sebou úspěšný druhý ročník mezinárodní byznys konference Plant-Powered Perspectives, “Září – měsíc bez příplatku” (za rostlinné mléko do kávy, pozn. red.) a před sebou spoustu dalších aktivit. Třeba čtvrtý ročník hlasování o Rostlinný produkt roku nebo další hodnocení řetězců podle dostupnosti rostlinných produktů. Jako projekt brzy oslavíme třetí narozeniny, aktivity jsou naplánované dlouho dopředu, takže se rozhodně nenudíme. Ptáte-li se na trend, který nás hodně zajímá, je to kultivované maso. Na konferenci jsme měli tu čest přivítat Joshe Tetricka, CEO Eat Just, kteří takový produkt v Singapuru už dokonce prodávají. Jsme zvědaví, co budoucnost v této oblasti přinese.
Jak je na tom tuzemský trh ve vztahu k nabídce a poptávce rostlinných alternativ živočišných produktů ve srovnání se zahraničím?
Máme rezervy, ale dostupnost produktů je rok od roku lepší. Podle průzkumu FMCG Gurus z roku 2021 je až pětina populace flexitariánská. Pro srovnání, v Německu se k takovému postoji nedávno přihlásilo 55 % populace. Růst kategorie rostlinných produktů je ale pořád neskutečný, vidíme to zejména při každém dalším nominování novinek do Produktu roku.
Jak si stojí na celosvětovém trhu rostlinná mléka jako alternativa k živočišným? Mám pocit, že se již v mnoha zemích vnímají jako samozřejmost. Můžete uvést jejich přednosti nejen z pohledu nutričního? A jaké je vaše oblíbené?
Výhodou je, že je vhodné pro každého, kdo chce pestřejší jídelníček nebo chce omezit kravské mléko ze zdravotních či ekologických důvodů. Až 3/4 populace planety trpí laktózovou intolerancí, to není malé číslo, navíc jakýkoli druh rostlinného mléka bude vždy udržitelnější, než kravské. Především kvůli potřebě půdy, spotřebě vody a emisím skleníkových plynů. Obrovskou předností je rozmanitost – sója, mandle, kokos, oves, kešu, lískové ořechy, hrách nebo dokonce brambory. Z toho všeho může vzniknout rostlinné mléko.
Mezi mé oblíbené patří Alpro Barista, přičemž doma střídáme sojové a kokosové. Je obohacené o vápník, skvěle chutná a je dostupné v místech, kde nakupujeme. Občas pro zpestření kupujeme Oatly, Minor Figures nebo Optimistic (dříve Nemléko).
Na akci Taste Fake MILK v Černé labuti budete sedět v porotě a volit si svého nejoblíbenějšího „Alternativce“. Co pro vás bude zásadní pro rozhodování?
Chuť a nutriční hodnoty pro mě hrají prim, protože jedině taková alternativa může zaujmout širokou veřejnost a konkurovat kravskému protějšku. Sekundárně mě vždy hodně zajímá obal – například Oatly má odvážný marketing, který mě baví.
Více na:
https://www.facebook.com/rostlinne/
https://www.instagram.com/rostlinne/