Iniciátorka akce TASTE FAKE MEAT (30. srpna v domě Černá Labuť) vysvětluje, že nechce lidi přesvědčovat, aby nejedli maso. Má ale vzniknout debata, aby měli lidé více informací, co jedí a v jaké kvalitě.
Čím vás zaujala ájurvédská kuchyně?
Po porodu prvního syna jsem měla velké problémy s ramenem, nemohla jsem zvednout ruku. Ani po mnoha vyšetřeních konvenční medicína nedokázala odhalit, v čem je problém.
Jednoho dne jsem četla rozhovor s lékařem, který na nemoci kloubů doporučoval přestat jíst maso. Ten stejný den jsem manželovi u večeře řekla, že od zítřka nejím maso. Smál se. Výsledek? Za čtyři měsíce jsem zdvihla ruku jako baletka.
Danuše Siering na ájurvédské večeři.
Mají lidé, kteří k vám chodí na ájurvédské večeře, stejnou motivaci?
To je různé. Potkávám ty, kteří ájurvédu znají, ale i ty, kteří jsou otevření a chtějí vyzkoušet něco nového. Zdraví však na žebříčku priorit výrazně poskočilo nahoru. Vidím to i u nás. Původně jsem pořádala ájurvédské snídaně, ale o tenhle styl stravování byl takový zájem, že jsme postupně přešli na večeře, při kterých můžeme nabídnout pro inspiraci širší paletu jídel.
Festival nazvaný s nadsázkou Taste Fake Meat si dal za cíl najít tu nejlepší náhražku masa. Cílíte tedy nejvíc na vegetariány?
Vůbec ne. Nevěřím, že ‚umělé‘ maso nahradí to klasické, ani není můj cíl – a nemám právo – někoho přesvědčovat, zda má či nemá jíst maso. Ale věřím, že tato diskuse může dodat lidem více informací o tom, co jedí a v jaké kvalitě. S tím jednoznačně souvisí i způsob života zvířat, která konzumujeme. Zvířata na jedné straně zbožňujeme, nazýváme je svými nejlepšími přáteli, pouštíme je do svých postelí. Zároveň je ale zbavujeme jejich životního
prostředí, zavíráme je do klecí – mnohé z nich neviděly v životě slunce, vozíme je tisíce kilometrů po Evropě, zabíjíme dramatickým způsobem a nakonec je sníme ochucené množstvím koření a omáček, protože jejich původní chuť už za moc nestojí. To je fakt, o kterém nechceme ani uvažovat, natož o tom mluvit či to poslouchat.
Co všechno budou moct návštěvníci akce Taste Fake Meat ochutnat?
Přihlásilo se několik českých a německých výrobců náhražek masa. Příležitost ochutnat víc druhů najednou moc často nemáte, jednou si koupíte ten, příště onen výrobek. Mít je takhle vedle sebe a porovnávat chutě, to je jedinečná šance.
Černá labuť coby největší centrum veganské kultury v ČR – co si mám pod tím představit?
Na našem webu dumcernalabut.cz máme napsáno – dům, kde energie proudí tím správným směrem. To je pocit, který se snažíme předat i našim návštěvníkům. Máme zde obchod World Vegan, který má největší výběr veganských produktů v České republice – aktuálně 7200 druhů, a k tomu kompetentní poradenství, které musíte hledat daleko široko. Na 1. patře sídlí největší řetězec veganských restaurací Loving Hut, na přízemí veganské bistro Mooi, kteří mimochodem prodávají své vlastní „nemaso“. Otevřeli v době pandemie a za jejich veganským kebabem už chodí lidé z dalekého okolí. Tady vibruje frekvence na dobré vlně. A není třeba být vegan, aby se zde člověk cítil dobře.
Když si vy chcete opravdu pochutnat, co dobrého si dáte?
Květákový ,steak‘ s bramborovou kaší a salátem z divokých bylinek. Recept najdete na webu ayurvedicbreakfast.cz, kde máme i spoustu dalších tipů, jak si vylepšíte život. Mohu přidat můj oblíbený recept?
Steaky z květáku, recept pro dvě osoby
Příprava: 15 minut, doba pečení: 35 minut
Potřebujete:
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 velký květák, sůl, pepř
- 2 lžíce zelených oliv bez pecek
- 5 sušených rajčat v oleji
- 1 polévkovou lžíci kapary
- 1 polévkovou lžíci bazalkových listů
- strouhanou kůru z ½ citronu
- 2 lžíce citronové šťávy
Předehřejte troubu na 160 °C a na plech rozetřete 1 lžíci olivového oleje. Květák umyjte a nakrájejte na plátky silné asi 2 cm (krajní listy můžete nechat, chutnají výborně). Položte je na plech, potřete zbývajícím olivovým olejem a dochuťte solí a pepřem. Steaky z květáku přikryjte papírem na pečení a pečte v předehřáté troubě po dobu 20 minut.
Poté zvyšte teplotu trouby na 220 °C, odstraňte papír na pečení a květák pražte dalších 10-15 minut, dokud nezhnědne. Pro přípravu salsy nakrájejte nadrobno olivy, rajčata, kapary a bazalku a promíchejte s citronovou kůrou a citronovou šťávou. Kdo má rád, může přidat trochu česneku. Na zjemnění chutě přidejte trochu olivového oleje. Dochuťte solí a pepřem. Vyjměte hotové steaky z květáku z trouby, položte je na talíř a pokapejte salsou.
Dobrou chuť!
Rozhovor je zveřejněn v aktuálním čísle časopisu Apetit