„Rostlinná strava je dnes velký boom, nejen mezi mladými. Nadnárodní korporace si to uvědomují a postupně se vydávají stejnou cestou. A to je skvělá zpráva pro planetu a budoucí generace,“ říká Nika, spoluzakladatelka rostlinného burgeru VEGANGRILL.
Proč jste se rozhodli jít byznysově i osobně veganským směrem a oč se jedná?
Měli jsme možnost z našetřených financí procestovat svět. Místo toho jsme je vložili do snu v podobě veganské gastronomie. Domníváme se, že rostlinná strava je jedna z nejsnadnějších cest, jak zredukovat potíže naší planety. Náš záměr je jednoduchý a jasný – chceme inspirovat ostatní ke zdravějšímu a šťastnějšímu způsobu žití. Svět založený na rostlinách a ochraně životního prostředí je tím prvním krokem, jenž VEGANGRILL reprezentuje. Z osobního hlediska jsme přešli na veganskou stravu ze zdravotních a etických důvodů. V dnešní době jsou živočišné produkty plné antibiotik, růstových hormonů, chemických přísad a barviv. Myslíme si, že ve 21. století – v době technologií – jde vývoj rostlinné stravy pořád kupředu. Není potřeba, aby zvířata kvůli nám lidem umírala a žila v tísnivých podmínkách. Nikdo z nás si nepřeje být utlačován, tak proč to dělat bezbranným zvířatům?
Zakladatelé VEGANGRILL Jakub a Nika.
Píšete, že na výrobu vegan burgeru člověk spotřebuje méně vody, půdy, emisí a energie, jak to myslíte?
Výroba rostlinného burgeru je šetrnější k naší planetě. Z environmentálního hlediska produkce hovězího masa vyžaduje extrémně velké množství půdy i vody a přispívá ke změně klimatu (dokonce více, než výroba živočišných výrobků z drůbeže nebo vepřového). Výroba hovězího produktu tedy rozhodně nepřispívá ke zdraví planety.
Veganství není jen o jídle, je to celá životní filozofie, co znamená pro vás osobně?
Podle nás je veganství životní styl. Důvodem, proč se k němu ubíráme je mnoho – zdraví, intenzivní láska ke zvířatům nebo uvědomění si, že naše planeta má své limity.
S jakými třemi předsudky od společnosti se nejčastěji v rámci svého byznysu setkáváte?
Určitě jsou to klasické běžné strachy lidí s otázkou typu: „Kde bereme bílkoviny, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a vitamin B12?“ Zároveň se ale domníváme, že osvěta rostlinné stravy je čím dál tím vyšší a díky určitým vědeckým studiím a výzkumům se tyto mýty ze společnosti pomalu vytrácejí.
Začali jste v roce 2018, jak vnímáte, že se za tu dobu změnil vztah společnosti k veganským produktům?
Přibylo víc flexitariánů, tedy lidí, kteří maso a živočišné produkty omezují vědomě, a také vegetariánů a veganů. V současné době zažívá rostlinná strava velký boom nejenom mezi mladými. Je to určitě i tím, že velké nadnárodní korporace se touto cestou vydávají, čímž ukazují, že o rostlinnou stravu je zájem. A to je skvělá zpráva pro nový a lepší svět a pro budoucí generace.
Vnímáte Českou republiku v souvislosti s veganstvím jako pokrokovou, a jak si stojíme v Evropě, popř. ve světě?
Před nedávnem se Praha dostala na žebříček TOP 10 veganských měst světa. Posun je tedy veliký, čehož důkazem je pořád se rozšiřující rostlinná nabídka produktů v supermarketech nebo více veganských možností v restauracích a bistrech po celé ČR. I když v západní Evropě probíhá vlna veganství již delší dobu a společnost je tam o mnoho dále jak v myšlení, tak ve vývoji rostlinných produktů, nemyslíme si, že Česko se má za co stydět. Ne náhodou vznikl v Praze první obchodní dům, kde koupíte pouze rostlinné výrobky – přímo v centru Prahy v Černé labuti, kde najdete také náš VEGANGRILL burgerový plátek.
Alternativy k živočišným produktům jsou čím dál tím běžnější, proč by je podle vás měl člověk, který s nimi dosud nepřišel do kontaktu, vyzkoušet?
Rozhodně proto, že tím udělá něco nejen pro sebe samého a své zdraví, ale také pro zvířata, která tímto krokem ochrání od zbytečné a často kruté smrti. Rostlinné produkty jsou nutričně výživnější, šetrnější k přírodě a navíc zdravější a lehčí na trávení a správnou funkci metabolismu. Nejlepší varianta, jak si to vyzkoušet, je “měsíční výzva na rostlinné stravě”, kde člověk pozná, že se cítí opravdu lépe, je méně unavený, má více energie a podává lepší sportovní výkony. Samozřejmě není to jenom o stravě, ale i o pohybu a celkové psychice. Takže benefitů je celá řada.
Co je cestou současné společnosti pro udržitelnost planety – je to přechod na rostlinnou stravu, flexitariánství, vegetariánství?
Za nás je to určitě přechod na rostlinnou stravu, kterým ochráníš sebe, planetu, klima a v neposlední řadě zvířata. Veganstvím jednoduše člověk vytváří zdravější svět!
Jakou alternativu masa – „fake meat“ – máte osobně nejraději a proč?
Nejraději máme přirozeně náš burgerový plátek VEGANGRILL, který jsme vyvinuli tak, aby byl nutričně výživný, lehce stravitelný, ale zároveň chutný a šetrný k přírodě. Plátek obsahuje 19,9 gramů proteinů z fava fazolí a hrachu, je bez sóji, neobsahuje lepek, chemická aditiva a barviva, což je absolutní základ naší filozofie. S tímto unikátním složením si tak v České republice držíme prvenství.
Jste již stálicí na streetfoodových akcích v Praze, kde vás v létě – kromě akce v Černé labuti – najdeme?
V sobotu 28. srpna budeme součástí hudebního rap festivalu Uny Fest v Lysé nad Labem, kde vystoupí jeden z předních top rapových jmen James Cole, který se také již delší dobu stravuje rostlinně. Závěr léta bude patřit eventu Taste Fake Meat v Černé Labuti v pondělí 30. srpna, kde se budeme účastnit soutěže o nejlepší rostlinné maso. Jsme velmi rádi, že toho můžeme být součástí a pevně věříme, že první rostlinný burgerový plátek z fava fazolí a hrachu bude mít úspěch a zaujme nejenom porotu. Už teď se na vás moc těšíme!
VEGANGRILL
Tým mladých kreativních lidí, kteří budují inteligentní rostlinnou gastronomii. Za VEGANGRILL stojí Nika a Jakub, kteří od založení v roce 2018 vyrábějí se svým týmem rostlinné produkty bez sóji a bez lepku, které jsou 100 % veganské, nutričně bohaté a skvěle chutnají. Základem složení jsou čistě přírodní suroviny nejvyšší kvality, jako například fava fazole a hrách, které jsou bohaté na proteiny, vitamíny, minerály a další látky s opravdovým přínosem pro organismus. Filozofie firmy spočívá v udržitelném konceptu a ekologickém přístupu k výrobě potravin jednoduchých na přípravu, a to nejen na grilu. Streetfoodové bistro VEGANGRILL najdete na rozmanitých akcích po celé ČR.
Více na:
web: www.vegangrill.cz
Fcb: @vegangrill.cz
Insta: vegangrill.cz
LinkedIn: company/vegangrill