„Starejte se o své tělo. Je to totiž jediné místo, kde můžete žít,“ vzkazuje Milan Kuběna, ředitel české rodinné společnosti Kalma, která se od roku 1990 stala jedním z největších výrobců fermentovaných sojových produktů v Evropě. Mluvili jsme nejen s ním, ale také s Lucií Bulko, manažerkou marketingu a obchodu. Kdo ještě nezná Kalmu, zažije ji na TFM!
Od roku 1990 jste největší výrobce zakysaných sojových výrobků v ČR, proč jste se rozhodli jít touto cestou?
MK: Protože jsme trpěli nemocemi, se kterými si konvenční medicína nevěděla rady. Hledali jsme řešení a našli alternativní medicínu. Takže na počátku našeho podnikání byla alternativní medicína založená na zdravé stravě, kterou jsme si vyzkoušeli na sobě a která funguje. Již v té době jsme věděli, že konzumujeme příliš mnoho mléčných výrobků, což není ze zdravotního hlediska výhodné. Proto jsme začali vyrábět sojové alternativy mléčných výrobků a stali jsme se – spolu se společností Alpro z Belgie – největšími výrobci fermentovaných sojových výrobků v Evropě.
Když porovnáme maso s alternativou na bázi sojové bílkoviny, jaké jsou klíčové rozdíly v dopadu na náš organismus a ekologii?
MK: Rozdíl mezi masem a jeho sojovou alternativou je enormní. Ale je nutné vždy zohlednit množství. Malé množství masa je zdraví prospěšné a naopak vysoká konzumace sojových potravin (běžné u veganů a vegetariánů) s sebou nese velká zdravotní rizika. Dvě hlavní přednosti masa jsou velmi kvalitní bílkoviny a hemové železo. Obojí je pro lidský organismus biologicky velmi dobře dostupné. Toto platí pouze při konzumaci určitého množství masa. Pokud toto množství překročíme, stávají se z výhod nevýhody. Překyselení organismu, odvápnění kostí, oxidační stres, předčasné stárnutí, atd. Sojové potraviny jsou jediným rostlinným zdrojem plnohodnotných bílkovin, které mají schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Navíc obsahují ochranné rostlinné látky (fytoestrogeny, steroly) a vlákninu, což živočišné potraviny neobsahují. Naopak obsahují nehemové železo, které je pro lidský organismus velmi špatně biologicky dostupné. Enviromentální rozdíly jsou ještě mnohem větší. Spotřeba vody, potřeba orné půdy, emise skleníkových plynů je násobně vyšší u výroby masa, než u výroby rostlinných alternativ.

Milan Kuběna, ředitel české rodinné společnosti Kalma.
Můžete nám jmenovat vašich cca pět alternativních produktů k masu (tzv. nemaso) a ve zkratce je popsat?
LB: Všechny naše produkty byly vyvíjeny tak, aby chutnaly „běžným“ zákazníkům, tzn. nejen vegetariánům nebo veganům. Naším cílem je, aby lidé zařadili rostlinné produkty do svého jídelníčků několikrát za týden. Mohou mezi ně patřit například Dobáčky – sójové kořeněné nudličky, které měly být původně jen „chuťovkou“, ale nakonec si je lidé oblíbili i jako součást mnoha receptů. Ďobáčky jsou skvělé v tortille se zeleninou a naší majonézou Vegan majo. Dalším naším hitem jsou sojové Toskánské nudličky podle italské receptury. Stejně tak jako Ďobáčky mohou mít v receptech široké využití. Nám chutnají jako součást vegetariánské pizzy. Samozřejmě musím zmínit i tempeh, který v současné době vyrábíme ve třech druzích. Tempeh je specifický produkt a člověk si na něj musí zvyknout, ale díky svým benefitům by měl být součástí jídelníčků každého člověka. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit tempeh nakrájený na kostičky, zlehka osmahnutý na pánvi, navíc s přidáním trošky medu. Nesmím zapomenout ani na proteinové šťavnaté medailonky, čili sójové plátky ve vlastní šťávě, které mají vysoký obsah proteinů. Veganská svíčková s těmito plátky je dokonalou kombinací. Jako pátý chci zmínit Fit řízek. Jde o sójový plátek, který je připraven jako řízek. Ideální je – zejména v tomto období – ohřát jej v páře, nakrájet na nudličky a přidat do letního zeleninového salátu.

Nemaso v podání à la Kalma.
Píšete, že problémy se zdravím a postavou mohou být spíše než osobním selháním důsledkem špatných informací. Jak se v dnešní době dostat ke správným informacím a existují nějaká základní pravidla, od kterých se člověk může odrazit?
MK: Dostat se k solidním informacím ohledně potravin a jejich vlivu na zdraví je nemožné. To poslední, co by výrobci potravin chtěli, je to, aby zákazníci věděli jaký vliv mají ultrazpracované potraviny, které vyrábějí, na jejich zdraví. Totéž platí o lékařích, kteří nejsou edukováni v oblasti výživy a jsou placeni za léčbu, nikoliv za prevenci. Naše mise je přesně opačná. Zřídili jsme Akademii kvality potravin (AKP), kde se každý zcela zdarma dozví, jak konkrétní potraviny působí na jeho zdraví. Také jsme zřídili Univerzitu funkční medicíny (UFM), kde si každý může zjistit svůj zdravotní stav, jak jednat se svým lékařem, jaké rozbory si nechat udělat, jak je interpretovat, jak případné problémy řešit přirozeně prostřednictvím potravin, případně potravinových doplňků.
Co jsou funkční potraviny a proč jsou pro tělo vhodné fermentované a naklíčené produkty?
MK: Funkční potraviny jsou stručně řečeno potraviny, které mají oproti běžným potravinám přidanou nutriční hodnotu s kladným vlivem na zdraví. Jsou to např. potraviny obohacené o vlákninu, vitamíny apod. Neměly by se zaměňovat za léky. Fermentované výrobky především obohacují naší střevní mikroflóru, čímž posilují náš imunitní systém. Naklíčené výrobky jsou mnohem lépe biologicky dostupné pro náš organismus a dodávají látky, které vznikají při klíčení. Klíček je zárodek nové rostliny nabitý vitálními látkami, které jsou pro náš organismus jako elixír života.
Kdo jsou vašimi nejčastějšími zákazníky – vegetariáni, vegani a flexitariáni, anebo spíše ti, kdo si chtějí jen občas zpestřit jídelníček? Jak se to podle vás posunulo od roku 1990, kdy jste začínali?
LB: Našimi nejčastějšími zákazníky jsou vegetariáni. Když jsme začínali, tak jsme dokázali oslovit spousty lidí, kteří se stravují běžným způsobem. Bylo to způsobeno zejména jejich zvědavostí, touhou ochutnat něco nového. Od té doby se objevilo mnoho nových způsobů stravování a lidé mají také díky tomu daleko širší výběr produktů.
Co je podle vás v oblasti potravinářského průmyslu a stravování tím, co má do budoucna pro planetu udržitelný směr, a proč?
MK: Je to jednoznačně flexitariánství, nebo také reduktariánství. Jednoduše výrazné omezení konzumace ultrazpracovaných živočišných potravin, kromě ryb, a jejich nahrazení opravdovými, minimálně zpracovanými rostlinnými potravinami. Tyto výživové směry spojují výhody obou způsobů stravování a působí synergicky na zdraví konzumenta.
Proč jste se rozhodli zúčastnit akce Taste Fake Meat a na co se mohou účastníci akce ve spojení s vámi těšit?
LB: I když jsme na trhu více než třicet let, tak nás ještě spousta lidí nezná. Chceme naše produkty představit co možná nejširší veřejnosti.
KALMA K.S.
Jde o českou rodinnou firmu s třicetiletou tradicí ve výrobě funkčních potravin na rostlinné bázi, v níž pracuje již třetí generace majitelů. Prioritou společnosti je prostřednictvím stravy vracet lidem zdraví a provázet je na cestě k dlouhověkosti. Kromě výroby potravin vytvořila také Univerzitu funkční medicíny a Akademii kvality potravin, kde se lidé mj. dozví, jak své zdravotní problémy řešit přírodní cestou prostřednictvím úpravy životního stylu.
Více na: www.kalma.cz