„Pečování o půdu a rostliny přináší duši podobnou úlevu a klid jako meditace,“ říká milovník Prahy Ali Moshiri. Peršan žijící v Berlíně zakládá bylinné zahrady a učí, jak si rostlinami obohatit život. Nedávno zasedl v komisi akce Taste Fake Meat, první kulinářské soutěže výrobců nejen rostlinného masa.
Jeho vášní jsou byliny. Bylo mu pět, kdy jej poprvé uchvátily zahrady plné voňavých květů a rozmanitých barev. Jednu takovou vlastnil i jeho otec v Persii, dnešním Íránu, odkud Moshiri pochází. „Navzdory tomu, že byla zahrada pro otce koníčkem, byl pro mě mistrem v tomto oboru,“ říká Moshiri. Do Německa jej přivedla část rodiny, kde jeho strýc, sestra i bratr žijí. Vystudoval zde nejdříve biologii, veterinární medicínu a nakonec také farmakologii. Právě ve farmakologickém průmyslu začal pracoval. Trávil hodiny v laboratořích a postupně to začal nesnášet.
Chladné sterilní prostředí kompenzoval příjemnou atmosférou na své zahradě, kterou si na severu Německa vybudoval. Začal s dvaadvaceti bylinami, které si dovezl z Persie. Dnes jich má 418. Všechny pěstované byliny odjakživa používá jako ingredience při každodenním vaření a postupně to začal učit i své přátele. Zájem byl takový, že nakonec vznikla akademie za účelem tematických seminářů. I pro tento účel vytvořil v Berlíně, kam se roku 2000 přestěhoval, místo nazvané Rango Bu.
Prostor nedaleko zámku Charlottenburg se za dobu své existence stal m.j. i nepsaným perským kulturním centrem. „Nejlepší medicínou by mělo být jídlo,“ říká Moshiri, který v tomto duchu učí své studenty v berlínském Rango Bu. Kromě seminářů zde probíhají také kuchařské kurzy s důrazem na uplatňování rostlin při vaření. „Rostliny, byliny a koření pozvednou jakékoli jídlo! Dají mu novou dimenzi a vašemu tělu potřebnou výživu,“ popisuje Moshiri svoji vášeň.
V berlínském Rango Bu ochutnáte také Moshiriho čaje a bylinné směsi připravené k použití do pokrmů, seženete exotické byliny z jeho zahrad, mezi kterými najdete například i šestadvacet různých druhů mát. Moshiri pěstuje i své vlastní druhy bylin, chodí po vysokých horách, aby objevoval další vzácné druhy rostlin a kromě toho přes dvacet let sbírá perské umění a řemeslné výrobky.
„Chtěl bych postupně vytvořit bylinné zahrady po celém Německu, nyní jsou pro mě prioritou ty školní,“ říká Moshiri. Nejen, že na jeho exotické bylinkové zahrady mají školáci vstup zdarma, ale také ve spolupráci se školami zakládá školní zahrady a osobně učí mladou generaci o bylinách. Jeho snem je vytvořit sto takových zahrad, zatím jich existuje osm. „Na takový projekt jsou ale potřeba sponzoři a vyjednávání s nimi vyžaduje čas,“ říká Berlíňan s perskými kořeny.
Není divu, že si za své dosavadní aktivity v Německu vysloužil přezdívku „bylinkový papež“. I proto byl přizván do poroty soutěže Taste Fake Meat, jejímž smyslem bylo najít nejlepší alternativu masa. Ve většině případů se hodnotila právě rostlinná verze živočišného produktu. „Mám radost, že se tolik mladých lidí zajímá o téma veganství, které je velmi důležité pro budoucnost naší planety,“ říká milovník zvířat, bylin a Prahy, na které prý obdivuje její pozitivní energii a – ve srovnání s ostatními evropskými metropolemi – také neustále se rozrůstající nabídku služeb pro příznivce veganského stylu života. Ten Moshiriho se nese v duchu citátu od německého autora a nositele Nobelovy ceny za literaturu Hermanna Hesseho: „Pečování o půdu a rostliny přináší duši podobnou úlevu a klid jako meditace.“