Kultivované maso (KM), nepřesně označované jako „umělé maso“, již není dalekou hudbou budoucnosti. Vzpomeňte si, co jste si mysleli, když jste poprvé slyšeli o samořiditelných autech – evokovalo to představu sci-fi filmů a dnes je to technická realita, která stojí jen na nedostatečné legislativě.
Stejně je to i s kultivovaným masem. Původně věc, která se začala vyvíjet pro účely kosmonautů na plánované daleké kosmické lety, se časem stala hlavním cílem mnoha multimilionových dolarových start-upů po celém světě a úspěchy ve výzkumu naznačují, že reálný produkt za přijatelnou cenu bude na trhu již do pěti let.
Výzkum KM je poháněn kupředu primárně etickými, ekologickými a zdravotními hodnotami výzkumníků a investorů za účelem nalezení plnohodnotné „alternativy“ k masu, které je aktuálně produkováno výhradně konvenčními metodami velkochovů. Alternativy ve smyslu způsobu výroby masa. KM bude stejný produkt se stejnými vlastnostmi jako maso ze živého zvířete, ovšem bez nutnosti jeho zabití.
Faktory vedoucí k výzkumu
Probíhající výzkumy na poli technologií produkce KM jsou úzce spojeny s měnícím se postojem společnosti. Ta klade stále větší důraz na hodnoty etické, ekologické a zdravotní, které jsou v moderní době stavěny nad dílčí hodnoty finanční (zisky producentů). Ochota investorů zúčastnit se závodů o nalezení technologie produkce KM roste přímo úměrně se společenskou poptávkou po alternativách k masu produkovaného v konvenčních chovech (KCH).
Společenská podpora výzkumu technologií výroby KM roste přímo úměrně se znalostí problematiky. Výsledky průzkumu z října 2020 (ČR) dokazují, že pro 40 % obyvatelstva je KM známým pojmem, nadpoloviční většina respondentů je nakloněna vyzkoušet KM a třetina populace by KM kupovala jako alternativu ke konvenční produkci masa.
Co vlastně kultivované maso je?
Ve zkratce se jedná o maso (zahrnující svalové buňky, tukové buňky, pojivové tkáně, krev a další složky) vznikající kultivací zvířecích buněk, nikoli porážkou živého zvířete. Výzkum technologie výroby se zatím odehrává v laboratorních podmínkách, v budoucnu se bude produkovat ve velkoobjemových bioreaktorech schopných produkovat tuny masa denně.
Pro představu, jak efektivní a šetrná vůči životnímu prostředí bude velkoobjemová kultivace masa: z odebrané svalové tkáně o velikosti 1 mm3 z živého zvířete je možné kultivací vytvořit tolik masa, jako z 200 býků.
Zdravotní aspekt
KM vyrobené množením živočišných buněk v laboratorních podmínkách bude energeticky, chuťově a strukturou vláken identické s masem z živých zvířat. Nebude obsahovat medicínská residua (antibiotika, antiparazitika, aditiva) podávaná v konvenčních chovech. Cílem je technologie množení in vitro (v laboratorních podmínkách), aniž by přitom bylo nutno jako dosud použít fetální bovinní sérum (komponentu, kterou lze získat jen z živých zvířat).
Česká stopa ve výzkumu
Jediná středoevropská firma zabývající se výzkumem KM je Bene Meat Technologies, start-up, v jehož čele stojí Roman Kříž. Mezinárodní tým vědců pod vedením biotechnologa Jiřího Janouška již má za sebou první milník kultivace svalových buněk v laboratorním prostředí a pracuje na vývoji vlastního kultivačního media a bioreaktoru.
Roman Kříž
Jiří Janoušek
„Vyvíjíme technologii k výrobě plnohodnotné alternativy masa. Alternativy zdravější, kontrolované a kontrolovatelné. Proč nahradit maso, když můžeme nahradit zvířata, která jsou dnes kvůli masu chovány v nevyhovujících podmínkách a umírají ve stresu?“ ptá se Roman Kříž.
Otázka ceny
Výzkumníci již čisté KM vyrobit umí (nepleťme si označení KM výrobky, které používají i rostlinné proteiny), ovšem stále za příliš vysokých nákladů, které neumožňují velkoobjemovou produkci. Světový závod o to, kdo přijde s tím „pravým“ produktem, stále běží.
„Jde o to, kdo jako první představí takovou technologii, která dokáže vyrobit KM za cenu srovnatelnou s náklady v konvenčních chovech. V tu chvíli bude pro producenty masových výrobků i spotřebitele eticky i ekonomicky přijatelnější odebírat a konzumovat kultivované maso,“ doplňuje Roman Kříž.
Co získají spotřebitelé?
Konzumenti získají skutečnou masnou alternativu, nikoli náhražku. KM zneplatní důvody etické (průmyslové usmrcování zvířat), ekologické (řádově menší zátěž životního prostředí) a zdravotní (obavy z chemických reziduí na lidské zdraví), ovlivňující odmítání konzumace masa.