Rádi bychom vám představili Dr. Aliho Moshiriho, člena poroty soutěže Taste Fake Meat – jeho práci, způsob myšlení, filozofii, osobní očekávání a cíle. Kdo jiný by to mohl udělat lépe než on sám, svými vlastními slovy.
Byliny, rostliny, botanika i medicína bývaly – před vznikem moderního lékařství – součástí našeho myšlení, úzce spjatého s přírodou. Naši předkové sotva něco věděli nebo tušili o chemii nebo farmakologii.
Mezi rostlinami a živočichy existuje úzký vztah. Zvířata intuitivně vědí, co je pro ně dobré. Pozorujeme, že psi a kočky žerou trávu, když je bolí břicho. Také ovce a koně sbírají na louce divoké byliny, zejména na jaře. A lidé by se to měli pozorováním rostlin a zvířat naučit. Vůně, barva, tvar a chuť – to vše hraje důležitou roli.
Propast mezi námi a Zemí
Někteří lidé snášejí určité byliny obzvláště dobře, jiní hůře. Důvodem je to, že každý má osobitou povahu i organismus, a na určité rostliny reaguje jinak. Klasická medicína považuje takové učení za neopodstatněné, ale mnohé poznatky se v praxi ukázaly být správnými.
Každý milovník přírody může na své zahrádce nalézt byliny, z nichž mohou vzniknout zdravé a chutné delikatesy, čaje, jež uklidňují nervy, zbavují stresu, uvolňují tělo a uklidňují duši. Jejich vůně mohou pozitivně působit na psychiku a dodávat sílu!
Bohužel lidstvo, zejména s počátkem industrializace, nezacházelo s velkými dary přírody šetrně a významně přispělo k jejich znečišťování a ničení. Zejména v době internetu je pro nás obtížné vracet se ke kořenům. Mezi lidmi a Zemí se otevřela propast. Dnes je více než kdy jindy důležité žít v souladu s přírodou, nikdy proti ní – protože příroda je a bude vždy silnější, což musíme respektovat, pochopit a přijmout.
Má cesta
Už jako pětileté dítě jsem trávil hodně času na naší velké zahradě v Persii. Zajímaly mne především byliny a začal jsem s nimi v raném věku experimentovat. I když později formovaly můj život přírodní vědy, zůstal jsem své zálibě věrný a to se dodnes nezměnilo.
Studoval jsem biologii, veterinární medicínu a farmakologii, a po pěti letech práce v oboru jsem se rozhodl zaměřit na využití a účinky léčivých a aromatických bylin. Již 24 let se intenzivně věnuji perskému i cizokrajnému bylinkářství.
V roce 1997 jsem založil první zahrádku exotických bylin a od té doby se věnuji kultivování “zelené životní síly” v Berlíně i v jiných městech. Mé nekonečné nadšení pro rostliny a zejména byliny vychází z osobního přesvědčení, vášně, zvědavosti, lásky a dlouholetých zkušeností, které rád předávám dále.
Moje zahrada exotických bylin při zakládání..
Od roku 1999 jsem pořádal mnoho přednášek na berlínských školách i školkách. Chci tak mladé generaci, která se přírodě odcizila, pomoci znovuobjevit krásu, rozmanitost i využití přírody, a to nejen z hlediska zdraví!
Hrozné časy, které nastaly během virové epidemie, nám jasně ukazují, že otázka zdraví je a musí být pro nás všechny důležitá! Podle mnoha vědců ze všech kontinentů existují přesvědčivé důkazy o tom, že funkční imunita hraje důležitou roli nejen jako obrana před infekcí, ale pomáhá i lepšímu průběhu nemoci po nákaze.
Zahrada může léčit!
Při kontaktu s rostlinami na zahradě se uvolňují hormony štěstí, podobně jako při lidském obětí (endorfin, serotonin a dopamin). Tyto hormony zmírňují bolest, uvolňují tělo a činí člověka šťastným!
.. a moje zahrada exotických bylin dnes.
Vzhledem ke srovnatelnému účinku na psychiku s narkotiky se hormonům štěstí říká “vlastní drogy těla”. Kromě toho je potlačován účinek kortizonu, který je znám jako stresový hormon. Skrze kontakt s rostlinami dosáhnete sebezdokonalení, seberozvoje, a tím i zvýšení výkonnosti.
Mou cestou je předávat znalosti a inspirovat lidi, aby se rostlinami zabývali. Protože zahrada léčí, o tom jsem přesvědčen. Přeji vám hodně radosti, zábavy a úspěchů! A těším se na to, že se 30. srpna v Praze setkáme při příležitosti Taste Fake Meat.
S pozdravem… Váš Dr. Ali Moshiri.
Tento článek si můžete přečíst i v Němčině.